- Komerční sdělení-spot_img

Microsoft chystá velmi podivný laptop

spot_img

Microsoft novinky
Druhý pokus o skládací telefon se Microsoftu může podařit. Firma tento týden obnovila téměř celou hardwarovou řadu Surface.

Zatímco hybridní tablet Surface Pro 8 a jeho malý bratranec Surface Go 3 představují převážně vítaná zlepšení výkonu a hardwaru, skládací telefon Surface Duo 2 se pokouší o reparát.

Dobrý přehled novinek najdete ve videu z The Verge, ale telefon si zaslouží extra pozornost.

Čtěte také:

Európska centrálna banka reaguje na infláciu, po prvýkrát od roku 2011 zvyšuje úroky

První verze skládacího telefonu Surface Duo byla krásné zařízení, které ale nesplňovalo základní požadavky na mobilní telefon. Hlavním problémem byl mizerný fotoaparát, k čemuž se přidaly problémy se softwarem a slabší procesor.

Nová verze, kterou firma začne prodávat v říjnu, se vzdala ideálního designu, ale pokouší se být lepším telefonem.

Microsoft zlepšil fotoaparát, což ale znamená, že na zadní straně telefonu přibyl kamerový výrůstek a mobil tak nelze zcela otevřít.

Chcete-li jej používat jako zařízení s jednou obrazovkou, zůstane mezi oběma stranami telefonu mezera.

Microsoft Surface Duo 2
Design to hezký není, ale fungovat bude a do výrůstku lze vestavět civilizovaný foťák. Zda se to i opravdu podařilo, uvidíme v recenzích, ale je vidět, že firma je ochotna dělat kompromisy při designu.

Rovněž při stabilitě softwaru budeme muset čekat na recenze a dlouhodobé zkušenosti, ale tady tradice říká, že nakonec to bude fungovat. Otázka je, ať už u této verze, nebo až u následující.

Druhou zajímavou věcí je Surface Laptop Studio. Zvláštní laptop, jehož obrazovka je na dvou kloubech a dokáže se poskládat tak, aby překryla klávesnici a téměř vodorovně se dorovnala s tělem zařízení.

V principu se laptop se slušným výkonem umí přeměnit na grafický tablet, což teoreticky umožňuje grafickým designérům nosit s sebou stroj dost výkonný na to, aby na něm mohli plnohodnotně pracovat v terénu i doma.

Pokud by podobný stoj udělalo Apple, grafici by za něj asi dali půl prstu pravé ruky. Uvidíme, jak se mu bude dařit pod značkou Microsoftu.

Facebook ukázal aktualizaci svých smart home produktů Portal
Facebook přidal novou verzi zařízení, přenosný Portal Go s vestavěnou baterkou a aktualizovanou podobu Portal+, který poprvé představil v roce 2019. Nová zařízení se budou prodávat za 199 dolarů, respektive 349 dolarů.

Podle odhadů analytické společnosti IDC se v roce 2020 prodalo Portal zařízení kolem 600 tisíc. Pro srovnání, Amazon v jednom kvartálu prodá přibližně 10 milionů svých smart home zařízení.

Ne že by zařízení od Facebooku nebyla kvalitní, mnoho recenzí chválilo i předchozí generace, problémem je značka výrobce a jeho důvěra. Pokud si mají zákazníci vybrat, u chytrých zařízení spíše důvěřují společnostem než Amazon a Google.

Facebook chce ale nabízet zařízení pro firmy do konferenčních místností a pro videohovory mezi zaměstnanci přes speciální program. V rámci něj nebude třeba zařízení aktivovat Facebook nebo WhatsApp účtem.

Proč Litva zakazuje čínské telefony?
Litevské ministerstvo obrany doporučilo občanům, aby se vyhnuli nákupu čínských mobilních telefonů, dokonce oznámili, aby vyhodili ty, které mají nyní.

Národní centrum kybernetické bezpečnosti ministerstva obrany totiž zjistilo, že vlajkové chytré telefony od Xiaomi prodávané v Evropě mají v sobě zabudovanou cenzuru. Firma na odhalení nereagovala.

Smartfony od Xiaomi mohou podle zprávy bezpečnostního orgánu detekovat a cenzurovat výrazy jako „svobodný Tibet“, „ať žije nezávislost Tchaj-wanu“ nebo „demokratické hnutí“. Tato možnost je sice pro země v regionu Evropské unie vypnutá, ale dá se kdykoli na dálku zapnout.

„Naše doporučení je nekupovat nové čínské telefony a co nejdříve se zbavit těch, které vlastníte,“ vyjádřil se pro média státní tajemník ministerstva obrany Margiris Abukevičius.

Ve zprávě Národního kybernetického centra se také uvádí, že telefon Xiaomi odesílá šifrované údaje o využití telefonu na server v Singapuru.

Bezpečnostní hrozbu identifikovali také ve smartphonu od společnosti Huawei, naopak další čínský výrobce OnePlus v testu obstál.

„Jde o důležité zjištění nejen pro Litvu, ale pro všechny země, které používají zařízení Xiaomi,“ uvádí centrum ve své zprávě.

Nová zpráva litevského ministerstva obrany vyostřuje už tak napjaté vztahy mezi Vilniusem a Pekingem. Čína ještě v srpnu vyzvala Litvu, aby stáhla své diplomaty z Pekingu, a ohlásila odchod čínských představitelů z Vilniusu.

Stalo se tak poté, co diplomatická mise Tchaj-wanu oznámila, že v Litvě otevře Tchajwanskou reprezentační kancelář. Čína, která si Tchaj-wan nárokuje a neuznává jeho suverenitu, takový postup vnímá jako hrubou urážku.

V jiných zemích kanceláře Tchaj-wanu k označení používají název hlavního města Taj-pej, aby se tamní vlády vyhnuly konfliktu s Čínou.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora