- Komerční sdělení-spot_img

Pět jedinečných památek, které je třeba vidět

spot_img

Jsou krásné nejen zvenčí, ale nabízejí také bohatě vybavené interiéry a vzácné umělecké sbírky. Původní majitelé je však museli téměř ze dne na den opustit.

Většina objektů je ve vlastnictví státu, některé z nich již vrátily jejich původním majitelům. Většinou je využívali jako letní sídla, na podzim se vraceli zpět do císařské Vídně.

Některé z těchto památek jako Český Krumlov, Valtice, Lednice či Hluboká jsou již u nás notoricky známé. Jiné se zatím nedostaly do širšího povědomí, ale pokud budete mít cestu kolem, určitě je navštivte.

Čtěte také:

Pamiatky v Mexiku, ktoré rozhodne musíte vidieť

Opočno
Zámek patří mezi významné atrakce východních Čech. Mezi nejznámější majitele zámku patřil rod Colloredo-Mansfeld, původem z Itálie, kteří zámek vlastnili až do roku 1942, kdy jim ho zabavili nacisté a následně komunistický režim.

K nejvýznamnějším expozicím zámku patří obrazárna s díly italských mistrů od 16. do 18. století a rozsáhlá sbírka zbraní, která se svou kvalitou řadí k těm nejvýznamnějším v České republice.

Opočno
Významnou část tamních sbírek tvoří i předměty v etnografických sálech.

Kníže Josef II. Colloredo-Mansfeld jako jeden z prvních šlechticů v zemi podnikl v letech 1901 až 1902 dvě výpravy do Afriky, odkud si přinesl různé trofeje exotických zvířat.

Ve sbírkách uvidíte i předměty z jeho cest po Severní Americe, jako například oděvy a zbraně Indiánů.

Výjimečná je také kolekce dýk a šavlí z jihovýchodní Asie. Zámek se rodina od roku 1991 snaží získat od státu zpět.

Častolovice
Ve východních Čechách, jihovýchodně od Hradce Králové naleznete další krásný zámek, který je v soukromé držení rodu Šternberg.

Ti ho vlastnili od roku 1684 až roku 1942, kdy Němci donutili rodinu domů opustit. V roce 1992 získala zámek zpět v restituci Diana Phipps Šternbergová, která se následně pustila do jeho obnovy a zároveň zde také bydlí.

Jelikož majitelka je vystudovaná a známá bytová architektka, zámek není jen muzeem. Původní zařízení doplnila novým, moderním, ve vlastním stylu, jelikož chce, aby se zde každý návštěvník cítil pohodlně a jako doma.

Častolovice
Stálá expozice zámku je umístěna do dvaceti místností, které jsou zařízeny historickým nábytkem od dob renesance až po biedermeier.

Nejvýznamnější součástí interiéru jsou zachovalé renesanční kazetové stropy a obrazy většinou od barokních mistrů. V Rytířském sále, který je o rozloze přes 300 m2 jedním z největších renesančních prostor v České republice, se nachází rodová galerie.

Zámek žije rušným životem. Kromě expozic, se zde pořádají různé koncerty, výstavy i svatby.

Za návštěvu určitě stojí i anglický park, kde kvetou hortenzie a přibližně 200 druhů růží, které si hraběnka přivezla z Anglie.

Dala zde vysadit i nové dřeviny, založila oboru, ve které žijí bílé daňky a také malý zvěřinec. V něm uvidíte lamy, pávi, selata, bažanty, ale i domácí kozy a zajíci.

Hrádek u Nechanic
Zámek s výrazně červenou fasádou as půdorysem písmene V byl postaven v letech 1839-1854 jako hlavní, reprezentativní sídlo hrabětů z Harrachu.

Zámek je nejmladším neogotickým zámkem v České republice. Většina vybavení na zámku byla zhotovena místními řemeslníky, ale dostaly se sem i starožitnosti z Rakouska či Itálie.

V rámci prohlídky zámku si prohlédnete jako bývalá šlechta, uvidíte například Rytířský a Zlatý sál, hraběcí apartmány, obrazárnu, Zelený a Zlatý kabinet, či orientální salon.

Romantická podoba zámku, který se nachází ve východních Čechách, je velmi zajímavá i pro filmaře. Natáčeli zde pohádku Princ a Večernice, či celovečerní film Jana Eyrová.

Lysice
Severně od Brna u Boskovic najdete dokonalý skvost mezi moravskými zámky.

Bohatě zařízené interiéry zámku vám zde představí životní styl moravské hraběcí rodiny Dubských, posledních majitelů zámku.

Ti se o panství vzorně starali, měli zde také továrnu na výrobu šroubů, kde zaměstnávali domácí obyvatelstvo a založili i první dětskou nemocnici v Brně.

Do vaší paměti se určitě zapíše zámecká zahrada a to díky své jedinečné klasicistní kryté kolonádě stojící na sloupech, která majitelům sloužila k odpočinku mimo zámecké prostory.

Je tak rozsáhlá, že se na ní kdysi jezdily na kole děti. Pány určitě zaujme vzácná sbírka stovek kusů zbraní a historických střeleckých terčů.

Během prohlídky uvidíte i takové předměty, jako například část egyptské mumie, sbírku minerálů, oděv samuraje či porcelánové sady z Číny a Japonska. Navštívíte zde i soukromý byt posledního majitele zámku.

Žleby
Další romantický objekt, který jistě stojí za návštěvu se nachází u Čáslava, v kutnohorském okrese.

Zámek se svojí neopakovatelnou atmosférou a romantickým prostředím je jedinečný svými bohatě vybavenými historickými interiéry.

Významnou úpravou prošel v polovině 19. století, kdy jej jeho tehdejší majitelé dali přestavět do dnešní podoby.

Kromě exteriérových úprav stejně tak proměnily i interiéry, které vybavily spoustou různorodých sbírek zbraní, nábytku, kožených tapet se zlatem, obrazů, vitráží, knih, luxusního porcelánu a keramiky.

Na zámku je několik atrakcí, které zaujmou celou rodinu. Děti obdivují zejména rytíře sedící na koních v brněních, případně třímetrové paroží pravěkého losa.

Návštěvníci si mohou prohlédnout i malý technický zázrak v podobě plně vybavené zámecké kuchyně, která byla na tu dobu pokrokově vybavena, například digestoří.

Jednou za měsíc během víkendu kuchyně ožije. Kuchaři a kuchařky v dobových kostýmech předvádějí jak se kdysi připravovalo jídlo na hostiny či plesy, které můžete i ochutnat.

Unikátem na zámku je také jedno z mála zachovalých zámeckých divadel z 19. století, s původním vybavením a zachovalými divadelními kostýmy.

Nikdy nebylo zpřístupněno pro veřejnost, fungovalo jako rodinné divadlo, kde hráli sami majitelé zámku. Mimořádně oblíbené jsou zde i noční prohlídky. Zámek je oblíbeným místem filmařů.

Jako kulisu ho využili například ve filmu Amadeus, zda v pohádkách Tři bratři a Nejkrásnější hádanka.

Nedaleko zámku se můžete vydat do věhlasného ZOO parku se vzácnými bílými jeleny, dravými ptáky a domácími zvířaty. Jeleny si můžete zblízka prohlédnout při jejich pravidelném krmení.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora