- Komerční sdělení-spot_img

Facebook se zoufale snaží nestát se tabákovou firmou

spot_img

Komentovaný přehled technologických zpráv.

Facebook měl špatný týden
Facebook má za sebou týden, ve kterém firma zažila největší výpadek za poslední roky a bývalá zaměstnankyně Frances Haugen americkým zástupcům a zástupkyním v kongresu přímo řekla, že Facebook si vybírá zisk na úkor bezpečnosti uživatelů.

Technicky se nestalo nic nenapravitelné, i když během výpadku konkurentům přibyly desítky milionů nových uživatelů. Svědectví v kongresu v principu také jen potvrzuje fakta, která analytici odtušili roky dozadu.

Čtěte také:

Európska centrálna banka reaguje na infláciu, po prvýkrát od roku 2011 zvyšuje úroky

Na tomto místě je také fajn připomenout, že Facebook je soukromá korporace a jejím smyslem je vytvářet zisk pro její akcionáře, ne jednat veřejné dobro.

Je jen málo důvodů myslet si, že byznys Facebooku utrpěl vážné škody. Firma nemá obchodní problém – má problémy politické a reputační. Ty nelze řešit doprogramováním nové funkce ani nasazením nové verze umělé inteligence.

Pro Facebook se současným vedením mohou být problémy neuchopitelné nebo neřešitelné. Přesvědčení, že lepší verze produktu dokáže opravit problémy se nakonec může stát pro firmu kletbou.

Doporučujeme tři dobré analýzy:
Facebook se blíží bodu, ze kterého není návratu (Economist)
Politické problémy Facebooku (Ben Thompson)
Je Facebook slabší, než jsme si mysleli? (NY Times)
Jeden postřeh se opakuje téměř v každé úvaze o budoucnosti sociální sítě. Jednotlivé problémy se u Facebooku kumulují a je možné, že se blížíme k pověstnému stéblu, která mu zlomí vazy.

Nemusí se přitom stát nic dramatického. Firmy velikosti Facebooku umírají desetiletí.

No Economist připomíná, že pokud se například reputační problémy firmy nepodaří napravit, Facebook může přijít nejen o zákazníky, ale také o talentované zaměstnance, kteří si budou hledat nablýskanějšího zaměstnavatele. To zase spustí spirálu horšího produktu, což ještě více odradí další zaměstnance.

Podobných spirál se ve firmě (a jejím životním prostoru) roztáčí několik. Od úpadku zákaznické báze až po zpřísňování regulačního prostředí.

Facebook dnes možná bojuje o to, aby se nestal ekvivalentem tabákové firmy.

Jak jsme nakupovali Google Pixel Buds A-Series
Pokud si v Čechách chcete připomenout, že jsme opravdu ekonomikou karpatského typu, zkuste si koupit hardwarový produkt od Googlu. Telefony či sluchátka řady Pixel se ve slovenských eshopech buď neprodávají vůbec, nebo za nesmyslné ceny.

Pokusíte-li se koupit například sluchátka (o co se oba autoři tohoto textu a podcastu nezávisle na sobě pokusili v ostatních týdnech) Google Pixel Buds A-Series přímo od obchodu Google na webu, zjistíte, že na Slovensku vám Google prodat fyzický produkt nechce.

Nákup z německé či rakouské verze Google obchodu také neseběhne – na divoký východ (tedy 80 kilometrů od Vídně) produkty nevozí. Amazon, který doveze všechno a všude zase v Evropě nechce prodávat konkurenční sluchátka od Google asi z principu.

Jistě tedy existuje německý eshop z elektronikou, který za pár eur sluchátka doveze. Nejlevnější dovoz sluchátek z eshopů v Německu jsme našli za 50 eur, což je z principu ohavné. Většina německých obchodů na Slovensko nedováží pro jistotu vůbec.

Nakonec jsme skončili na místě poslední záchrany. Virtuální obchod na eBay vám doveze vše, jen se musíte vypořádat s rozhraním, které přežívá jako fosilie internetu z roku 2009.

Sluchátka nakonec dorazila a zdá se, že jsou fajn.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora