- Komerční sdělení-spot_img

Za zážitky a hrady není třeba jít daleko.

spot_img

Během cesty Trenčínským krajem toho uvidíte mnoho. No není možné přehlédnout zejména jeho dominantu – Trenčianský hrad.

Patří mezi nejnavštěvovanější atrakce celého regionu. Kdysi hlídal obchodní cesty mezi důlními městy, Čechami a Polskem.

Později se stal sídlem Matúše Čáka, následně byl královským hradem a centrem Trenčínské župy.

Čtěte také:

Pamiatky v Mexiku, ktoré rozhodne musíte vidieť

Dnes je v jeho prostorách umístěno několik expozic. V rámci dvou prohlídkových okruhů nahlédnete například do kasáren, které sloužily k ubytování hradní posádky, do hladomorny, navštívíte Zápolského, Ludvíkův a Barborin palác s rytířskou síní a také dominantu hradu, Matúšovu věž.

Co stihnout do konce léta?
Na Dolním nádvoří můžete obdivovat známou studnu lásky Omara a Fatimy.

Na hradě se pořádají různé kulturní akce a akce.

Do konce srpna zde můžete navštívit interaktivní výstavu létajících strojů Leonarda da Vinciho Aeronautica.

Nejen dospělé, ale i děti nadchnou sokolníci a lukostřelci se svým uměním a různé další zábavné dobové atrakce, které se na hradě konají do konce léta.

Rozhledny
Krásné výhledy na celý region se vám naskytnou z několika rozhleden. Dřevěná rozhledna Soblahů – Dúbravka se nachází nad obcí Soblahů u Trenčína.

Celková výška rozhledny je zhruba 9 metrů a můžete z ní vidět panoramatický výhled na okolní obce, ale také na Trenčín a Nové Město nad Váhem.

Má dvě vyhlídková podlaží a v její spodní části se nachází zastřešené posezení.

K rozhledně se dostanete za 10 minut přímo z obce Soblahov, nebo si můžete vybrat delší cestu z Trenčína, přes lesopark Brezina kolem vojenského objektu až na soblahovské louky. Odtud je to k rozhledně už jen kousek.

Na Povážském Inovci, nejvyšším kopci u Trenčína, najdete ve výšce 1042m. n. m. další rozhlednu jménem Inovec, přezdívanou také Helena. Meteorologicko-telekomunikační rozhledna má cca 21 metrů.

Nad podlažím pro turisty je ještě jedna pozorovatelna, která slouží meteorologům pro pozorování a předpovědi počasí. Po vyšlapání zhruba 90 schodů se vám naskytne 360 ​​stupňový panoramatický vyhleď na pohoří Velké Fatry a Tater.

Jak na dlani uvidíte Trenčín, Dubnici a Nové Město nad Váhem, Topoľčany i Bánovce. Při velmi dobrém počasí můžete spatřit i siluetu televizní věže v Bratislavě.

K rozhledně se dostanete autem po cestě vedoucí z Trenčínského Jestřábí k Inovecké chatě. Od chaty vystoupíte po vyznačené trase, dlouhé zhruba 3 km až na kopec Inovec. Túra je středně náročná.

Muzeum tkalcovství
V trenčínském kraji přibylo i jedno výjimečné místo dokumentující krásy kulturního dědictví tamního regionu.

Po muzeu hornictví či sklářství na horní Nitře vznikla v obci Valaská Belá nová pozoruhodná expozice, která připomíná již téměř zapomenutou tkalcovskou tradici, kterou byla tato obec pověstná.

Návštěvníkům přiblíží práci šikovných tkalcovských řemeslníků a činnosti, jako jsou tkaní koberců či výroba plátna a výšivky, která patří k jedné z nejstarších na Slovensku.

Muzeum nabízí také ukázku unikátních belianských krojů, pro které je tato bohatě zdobená výšivka typická.

Vystavené exponáty oděvů jsou staré 70 až 80 let. Muzeum vzniklo v prostorách místního kulturního domu a má tři místnosti se stálou expozicí lidové tvorby.

Považský hrad
Považskobystrický hrad se nachází na strmém vápencovém vrchu, nad vesnicí Považské Podhradie, severně od Považské Bystrice.

Na hrad se dostanete z vesnice kolem zámečku za 20 minut strmějším, krátkým výstupem. Hrad kdysi patřil několika králům, Matúši Čákovi, rodu Podmanických či Balašovcům.

V roce 1698 hrad dobyla císařská armáda a císař Leopold jej nařídil zničit.

Zřícenina, která donedávna jen smutně připomínala někdejší slavné časy, dnes ožívá díky zanítencům ze Sdružení hradu Bystrica, kteří se pustili do jeho rekonstrukce.

V rámci obnovy objektu zde nainstalovali i vyhlídku a pořádají zde i různé kulturní akce.

Bojnice
Město Bojnice se pyšní hned několika atrakcemi, které sem lákají množství turistů.

Patří mezi ně zejména jeho dominanta, Bojnický zámek, který je jedním z nejnavštěvovanějších na Slovensku.

Kromě klasických denních prohlídek nabízí také noční prohlídky a řadu speciálních akcí, jako Mezinárodní den duchů a strašidel, Bojnický světlonos, či Mikuláš a Vánoce na zámku.

Mezi další atrakce města patří také naše nejstarší a nejnavštěvovanější zoologická zahrada.

Chovají zde zhruba 3500 exemplářů zvířat z celého světa. Můžete si je zde však nejen prohlédnout, ale v rámci zážitkových programů i vyzkoušet práci ošetřovatelů, případně absolvovat komentované prohlídky ZOO na jedné ze čtyř tras.

V Bojnicích můžete obdivovat i pravěký svět. Na jeho území kdysi žili pravěcí lidé, neandrtálci.

V Muzeu pravěku, které se nachází přímo v historickém centru města v areálu Prepoštské jeskyně, se v naučné expozici v přírodě seznámíte s dobou, ve které zde pračlověk žil, s jakými nástroji pracoval, jak a čím se živil či co si oblékal.

V areálu uvidíte také sochu pravěkého nosorožce. Muzeum nabízí kromě klasických denních i noční prohlídky s pochodněmi a pořádají se zde i vzdělávací programy pro školy.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora