- Komerční sdělení-spot_img

Obchodem s aplikacemi končí éra neomezeného kralování

spot_img

Obchodem s aplikacemi končí éra

V pátek soudkyně Yvonne Gonzalez Rogers vydala rozhodnutí ve sporu Apple a Epic Games. Soudkyně vydala rozhodnutí, které je prohrou pro obě strany sporu.

Odmítla sice hlavní žalobu firmy Epic a nařídila jí doplatit ušlé ztráty (přibližně 3,5 milionu dolarů), o které Apple přišel, když firma v rozporu s pravidly Applu změnila platební brány ve hře Fortnite. Zároveň však vydala nařízení, které zakazuje Applu jakýmkoli způsobem omezovat to, jaké odkazy a tlačítka na alternativní platby mohou vývojáři umisťovat do vlastních aplikací.

Čtěte také:

Pamiatky v Mexiku, ktoré rozhodne musíte vidieť

V praxi tak umožnila vývojářům obcházet platební brány Applu, při jejichž použití si firma bere podíl 30 procent z podstatné části transakcí. Nařízení vstoupí v platnost o 90 dní.

Epic musí Applu zaplatit několik milionů dolarů a nedostal povolení úplně obejít technologie Applu. Apple zároveň ztrácí možnost vynucovat si od vývojářů využívání vlastní platební brány, což mu přináší ročně tržby v řádu desítek miliard dolarů.

Je pravděpodobné, že obě strany se vůči rozhodnutí soudkyně odvolají. Nicméně argumenty soudu v plném znění rozhodnutí jsou velmi zajímavé.

Soudkyně tvrdí, že se nepodařilo dokázat fakt, že Apple je monopol nebo že by se choval způsobem omezujícím konkurenci. Současně ale soud uznal, že Apple nemá právo omezovat to, jakým způsobem chtějí vývojáři aplikace komunikovat se svými zákazníky.

Velmi zjednodušeně, soud tvrdí, že pokud vývojáři aplikace přesvědčí zákazníka, aby použil jiný platební nástroj než nabízí Apple, firma jim v tom nemůže bránit jen proto, že aplikace se nachází na obchodě provozovaném Applem.

Soud nakreslil kolem vnitřního obsahu aplikace jakousi pomyslnou bariéru a přetnul propojení mezi obchodem s aplikacemi a jejich vnitřním obsahem. Neuznal tak argumenty Applu, který tvrdil, že obchod a aplikace jsou součástí jednoho obchodního a uživatelského prostředí.

Rozsudek je dalším naštěrbením dosavadního obchodního modelu Applu i Googlu. Obě firmy si od vývojářů ptaly přibližně stejný podíl z transakcí provedených v jejich ekosystému. No úřady a zákonodárné sbory v Jižní Koreji, Japonsku a různých evropských zemích model postupně rozebírají.

Bitcoin je legální platidlo (v Salvádoru)
Kryptoměna Bitcoin se stala legálním platidlem ve státě Salvádor. Země chce zavedením měny zjednodušit a zlevnit převody peněz ze zahraničí a rozhýbat ekonomiku.

Den uvedení ukázal jedno z hlavních rizik spojených s legalizováním bitcoinu. Hodnota kryptoměny se po zprávách o chaosu doprovázejícím zavedení nového platidla v zemi propadla za jeden den o necelou pětinu.

Bitcoin je náchylný k prudkým výkyvům hodnoty, což komplikuje využívání měny v běžném platebním styku. Pokud se hodnota vaší výplaty může ze dne na den propadnout o pětinu, budete jen obtížně nastavovat rodinný rozpočet.

Země prostě udělala velkou sázku na to, že bitcoin bude iv následujících letech růst.

Facebook a Ray-Ban představily smart brýle Stories
Brýle vypadají na první pohled jako klasické Ray-Ban sluneční brýle. V rámu se nacházejí dva fotoaparáty, reproduktory nad uchem, dotyková plocha pro ovládání zvuku a fyzické tlačítko. Prodávají se za 299 dolarů a jsou dostupné ve vybraných zemích.

K brýlím vytvořil Facebook speciální doprovodnou aplikaci Facebook View, která stahuje pořízené fotky a videa. Když Stories snímají, svítí malé bílé světlo, které však mnozí recenzenti označili za málo viditelnou indikaci snímání.

Facebook zabudoval do brýlí i jednoduchého hlasového asistenta, který reaguje na pokyn „Hey Facebook“.

Obě společnosti v podstatě zkopírovaly nápad Snapchatu se smart brýlemi z roku 2016 nebo Amazonu a jeho produktu Echo Frames z 2020. Avšak díky pokroku v technologiích se jim podařilo vyrobit produkt, který vypadá opravdu dobře.

Nikde na brýlích se nenachází značka Facebooku. Obě firmy uzavřely několikaleté partnerství a Stories je jen prvním společným produktem.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora